Kiedy wykonywać konserwację instalacji przeciwpożarowych?

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Tyczy się to zarówno miejsc pracy, budynków użyteczności publicznej lub innych mogących pomieścić niemałą grupę ludzi. Zabezpieczenia ogniochronne w budownictwie określane są prawnie i są różne dla poszczególnych budynków.

Kategoria: Blog

przegląd instalacji

Co jakiś czas w miejscach pracy czy Galeriach Handlowych słyszymy testy dźwiękowych systemów ostrzegania o pożarze. Charakterystyczny komunikat w jasny sposób informuje nas o konieczności opuszczenia budynku. Są to tak zwane DSO – dźwiękowe systemy ostrzegania, w skład których wchodzą głośniki sufitowe, ścienne, projektorowe oraz centrala sterująca. Jest to system, który jedynie zawiadamia przebywających w budynku o wykryciu pożaru, ale nie informuje straży pożarnej o incydencie. Jednym z podstawowych systemów bezpieczeństwa w obiektach jest SSPSystem Sygnalizacji Pożaru. Jest to bardziej skomplikowana instalacja, w której jednostka sterująca może kontrolować między innymi zewnętrzne systemy oddymiania, jednocześnie informując o zdarzeniu straż pożarną. Pozwala to na szybką reakcję służb oraz minimalizację skutków pożaru.

Dlaczego serwis instalacji przeciwpożarowych jest tak ważny?

Do nienagannego funkcjonowania tak skomplikowanych systemów niezbędna jest okresowa konserwacja. Część elementów systemu, jak instalacje tryskaczowe, należy poddawać kontroli przynajmniej raz w roku, inne zaś, jak na przykład systemy oddymiania, raz na 6 miesięcy. Niezwykle istotne jest korzystanie z usług wyłącznie wykwalifikowanych firm, oferujących również profesjonalny serwis instalacji przeciwpożarowych dostępny przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Aby zabezpieczenia przeciwpożarowe w sposób nienaganny spełniały swoje zadanie, muszą być w stu procentach sprawne. Oczywiście, nikt z nas wolałby nie sprawdzać jak w praktyce działają takie systemy

pinit-fg-en-rect-gray-20