• Zabezpieczenia Przeciwpożarowe

  Firma STRAŻAK Piotr Żmuda, Robert Jabłoński Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie powstała w 1993 roku. Od początku swojej działalności zajmujemy się ochroną przeciwpożarową.

  Czytaj więcej
 • Certyfikaty i Licencje

  Posiadamy certyfikaty, licencje i autoryzacje wiodących producentów systemów przeciwpożarowych, m.in.: PROMAT, HILTI, ROCKWOOL, KNAUF, RIGIPS, SVT, ESSVE, ALFASEAL, PPG COATINGS, THERMICA LIMITED, KEMATHERM, SCHRACK SECONET, POLON ALFA, SIMENS, ESSER, COOPER, D+H,  SMAY itp.

  Czytaj więcej
 • Ekspertyzy i Nadzory

  Do przygotowania ekspertyz technicznych, wykorzystywane są procedury organizacyjno – techniczne w sprawie spełnienia wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w inny sposób niż to określono w przepisach techniczno – budowlanych…

  Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami:

phone

606 478 100

email

strazak@strazak.waw.pl

Dlaczego warto montować dźwiękowe systemy ostrzegania o pożarze?

Dźwiękowe systemy

Wśród wielu instalacji przeciwpożarowych na szczególną uwagę zasługują dźwiękowe systemy ostrzegawcze, umożliwiające sprawną ewakuację ludzi znajdujących się w obiektach objętych zagrożeniem pożarowym. Instalacje te, najprościej mówiąc, skutecznie ratują życie, zwłaszcza w przypadku dużych budynków wielorodzinnych, jak i biurowców, fabryk oraz innych ośrodków.

Czym jest DSO?

DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy) to wyspecjalizowany system nagłośnieniowy, który współpracuje z  innymi systemami sygnalizacji pożaru. Jego głównym zadaniem jest rozpowszechnianie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych na potrzeby ewakuacji danego miejsca. System dźwiękowy uruchamia się automatycznie w momencie otrzymania sygnału z systemy sygnalizacji pożaru, lub jest uruchamiany przez operatora. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze składają się z centrali DSO, a także głośników ściennych, sufitowych i projektorowych. W razie ewakuacji DDS umożliwia przekazywanie wyraźnych komunikatów osobom uwięzionym w środku, by szybko odnalazły drogę ucieczki.

Znaczenie systemu

Chociaż na co dzień o znaczeniu systemów DSO nie mówi się wiele, mają one kluczowe znaczenie w przypadku sytuacji zagrożenia pożarowego. Niestety, wciąż wielu ludzi nie przykłada odpowiedniej wagi do dróg ewakuacyjnych w swoim najbliższym otoczeniu – bloku mieszkalnym czy w firmie. W razie zagrożenia często działają na oślep. Stosując się do komunikatów głosowych z DSO, nawet w przypływie największej paniki, ewakuują się szybko i bezpiecznie. System informuje o zagrożeniu natychmiast, gdy ono się pojawi, dlatego też czas na ratunek jest maksymalnie wydłużony. W przypadku pożarów każda sekunda jest na wagę złota – ludziom w budynku zagraża nie tylko ogień, ale również szybko rozprzestrzeniający się dym i brak tlenu. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany dźwiękowy system ostrzegawczy może w razie pożaru uratować setki ludzi. Urządzenia wchodzące w jego skład powinny być regularnie kontrolowane i serwisowane.

Zaufali Nam:

alstom-2 cfe logo Hochtief-logo WARBUD-LOGO mercury logo Bilfinger-Berger-logo porr_logo_ strabag-logo tkt logo logo-gelamco
Polityka prywatności