• Zabezpieczenia Przeciwpożarowe

  Firma STRAŻAK Piotr Żmuda, Robert Jabłoński Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie powstała w 1993 roku. Od początku swojej działalności zajmujemy się ochroną przeciwpożarową.

  Czytaj więcej
 • Certyfikaty i Licencje

  Posiadamy certyfikaty, licencje i autoryzacje wiodących producentów systemów przeciwpożarowych, m.in.: PROMAT, HILTI, ROCKWOOL, KNAUF, RIGIPS, SVT, ESSVE, ALFASEAL, PPG COATINGS, THERMICA LIMITED, KEMATHERM, SCHRACK SECONET, POLON ALFA, SIMENS, ESSER, COOPER, D+H,  SMAY itp.

  Czytaj więcej
 • Ekspertyzy i Nadzory

  Do przygotowania ekspertyz technicznych, wykorzystywane są procedury organizacyjno – techniczne w sprawie spełnienia wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w inny sposób niż to określono w przepisach techniczno – budowlanych…

  Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami:

phone

606 478 100

email

strazak@strazak.waw.pl

Instalacje tryskaczowa i zraszaczowa

Instalacje tryskaczowa i zraszaczowa stanowią najbardziej rozpowszechnioną grupę stałych urządzeń gaśniczych, służą do stłumienia pożaru w jego początkowej fazie.

 

Podstawowym zadaniem instalacji tryskaczowej jest:

 • Szybkie wykrycie powstającego pożaru oraz stłumienie jego w początkowej fazie.

 

Podstawowym zadaniem instalacji zraszaczowej jest:

 • Stłumienie pożaru w jego początkowej fazie.

 

Głównymi elementami instalacji tryskaczowej są:

 • Stanowisko kontrolno – alarmowe,
 • Sieć przewodów,
 • Tryskacze wyposażone w elementy termo czułe.

 

Głównymi elementami instalacji zraszaczowej są:

 • Stanowisko sterujące,
 • Sieć przewodów,
 • Zraszacze z otwartą dyszą.

 

W instalacji tryskaczowej znajduje się woda pod ciśnieniem. W przypadku wybuchu pożaru element termo czuły znajdujący się w główce tryskacza pęka lub topi się pod wpływem wysokiej temperatury i powoduje podanie środka gaśniczego w postaci wody na obszar gdzie rozwija się pożar. Woda podawana jest w postaci rozproszonego strumienia o wcześniej ustalonych parametrach. Otwierają się tylko tryskacze będące w pobliżu pożaru.

W instalacji zraszaczowej instalacja nie jest napełniona wodą a zraszacz stanowi otwarta dysza. Instalacja zraszaczowa może być sterowana pneumatycznie, elektrycznie lub ręcznie w zależności od potrzeb. Uruchomienie instalacji powoduje podanie środka gaśniczego w postaci wody na całym obszarze instalacji. Stosuje się ją w celu ochrony obiektów przemysłowych o dużej powierzchni. Może być stosowana jako niezależny system gaśniczy lub jako dopełnienie systemów przeciwpożarowych obejmujących instalacje tryskaczowe.

Firma STRAŻAK projektuje i wykonuje urządzenia tryskaczowe wg standardów: VDS CEA, NFPA 13 oraz PN-EN 12845 na podzespołach produkowanych przez firmy: VIKING, TYCO, MINIMAX, RAPIDROP. W zależności od potrzeb klienta dobieramy rodzaj urządzenia tryskaczowego odpowiednio dla danego budynku.

Zaufali Nam:

alstom-2 cfe logo Hochtief-logo WARBUD-LOGO mercury logo Bilfinger-Berger-logo porr_logo_ strabag-logo tkt logo logo-gelamco
Polityka prywatności