• Zabezpieczenia Przeciwpożarowe

  Firma STRAŻAK Piotr Żmuda, Robert Jabłoński Spółka Jawna z siedzibą w Warszawie powstała w 1993 roku. Od początku swojej działalności zajmujemy się ochroną przeciwpożarową.

  Czytaj więcej
 • Certyfikaty i Licencje

  Posiadamy certyfikaty, licencje i autoryzacje wiodących producentów systemów przeciwpożarowych, m.in.: PROMAT, HILTI, ROCKWOOL, KNAUF, RIGIPS, SVT, ESSVE, ALFASEAL, PPG COATINGS, THERMICA LIMITED, KEMATHERM, SCHRACK SECONET, POLON ALFA, SIMENS, ESSER, COOPER, D+H,  SMAY itp.

  Czytaj więcej
 • Ekspertyzy i Nadzory

  Do przygotowania ekspertyz technicznych, wykorzystywane są procedury organizacyjno – techniczne w sprawie spełnienia wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w inny sposób niż to określono w przepisach techniczno – budowlanych…

  Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami:

phone

606 478 100

email

strazak@strazak.waw.pl

Podstawowe zabezpieczenia przeciwpożarowe dla domu

koce, gaśnice

Przepisy dotyczące ochrony przeciwpożarowej domów jednorodzinnych nie są tak restrykcyjne, jak na przykład w przypadku nowoczesnych wieżowców. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy domów, kierując się troską o własne życie, zdrowie i mienie, nie powinni zadbać o podstawowe zabezpieczenia przeciwpożarowe w swoim lokum. Co warto wziąć pod uwagę?

Czujniki, koce, gaśnice

Coraz popularniejsza staje się instalacja czujników, które w porę ostrzegą lokatorów, że w domu pojawiło się zagrożenie pożarowe. Szczególnie ważne są czujniki czadu, który jest bezwonny i człowiek nie jest w stanie sam określić jego stężenia. Większość pożarów domów jednorodzinnych spowodowana jest niepoprawnym użytkowaniem instalacji grzewczych, dlatego newralgicznymi miejscami są kotłownia i okolice kominka. To właśnie w ich okolicy warto umieścić koc gaśniczy lub gaśnicę, której w razie potrzeby będzie można natychmiast użyć. Należy zadbać też o podobną ochronę w okolicy kuchni. Zalecane zabezpieczenie ognioochronne dla domu to też specjalne drzwi, które zazwyczaj wstawia się pomiędzy kotłownią a resztą domu. Drzwi ogniochronne nie tylko znacząco opóźnią przedostanie się ognia z kotłowni do domu, ale też ograniczą przedostawanie się do niego dymu. Jeśli pożar wybuchnie w części mieszkalnej, dzięki drzwiom ognioochronnym ogień nie dostanie się zbyt szybko do kotłowni i znajdujących się w niej materiałów łatwopalnych.

Budowa domu

Już na etapie budowy domu warto pomyśleć o poziomie jego odporności na ogień. Opłaca się postawić na materiały niepalne, oraz odpowiednio pozabezpieczać instalacje elektryczne. Większość zabezpieczeń ppoż trzeba regularnie kontrolować. Gaśnicę może skontrolować nam najbliższa jednostka Państwowej Straży Pożarnej, nie zapominajmy też o wizytach kominiarza, którzy oceni stan naszego komina, a w razie potrzeby zaleci jego naprawę. Na dodatkowych zabezpieczeniach nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że mogą nam one uratować życie, a także sporą część mienia.

Zaufali Nam:

alstom-2 cfe logo Hochtief-logo WARBUD-LOGO mercury logo Bilfinger-Berger-logo porr_logo_ strabag-logo tkt logo logo-gelamco
Polityka prywatności