DLACZEGO WARTO MONTOWAĆ DŹWIĘKOWE SYSTEMY OSTRZEGANIA O POŻARZE?
Wśród wielu instalacji przeciwpożarowych na szczególną uwagę zasługują dźwiękowe systemy ostrzegawcze, umożliwiające sprawną ewakuację ludzi znajdujących się w obiektach objętych zagrożeniem pożarowym. Instalacje te, najprościej mówiąc, skutecznie ratują życie, zwłaszcza w przypadku dużych budynków wielorodzinnych, jak i biurowców, fabryk oraz innych ośrodków.
Czym jest DSO?
DSO (dźwiękowy system ostrzegawczy) to wyspecjalizowany system nagłośnieniowy, który współpracuje z innymi systemami sygnalizacji pożaru. Jego głównym zadaniem jest rozpowszechnianie sygnałów ostrzegawczych i komunikatów głosowych na potrzeby ewakuacji danego miejsca. System dźwiękowy uruchamia się automatycznie w momencie otrzymania sygnału z systemy sygnalizacji pożaru, lub jest uruchamiany przez operatora. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze składają się z centrali DSO, a także głośników ściennych, sufitowych i projektorowych. W razie ewakuacji DDS umożliwia przekazywanie wyraźnych komunikatów osobom uwięzionym w środku, by szybko odnalazły drogę ucieczki.
Znaczenie systemu
Chociaż na co dzień o znaczeniu systemów DSO nie mówi się wiele, mają one kluczowe znaczenie w przypadku sytuacji zagrożenia pożarowego. Niestety, wciąż wielu ludzi nie przykłada odpowiedniej wagi do dróg ewakuacyjnych w swoim najbliższym otoczeniu – bloku mieszkalnym czy w firmie. W razie zagrożenia często działają na oślep. Stosując się do komunikatów głosowych z DSO, nawet w przypływie największej paniki, ewakuują się szybko i bezpiecznie. System informuje o zagrożeniu natychmiast, gdy ono się pojawi, dlatego też czas na ratunek jest maksymalnie wydłużony. W przypadku pożarów każda sekunda jest na wagę złota – ludziom w budynku zagraża nie tylko ogień, ale również szybko rozprzestrzeniający się dym i brak tlenu. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany dźwiękowy system ostrzegawczy może w razie pożaru uratować setki ludzi. Urządzenia wchodzące w jego skład powinny być regularnie kontrolowane i serwisowane.